Blog

Universita di Firenze'de (Floransa Üniversitesi) Architectural Design yüksek lisans yapan Ece YAMANOĞLU'nun mektubu

“Pronto Italia ile tanışmadan önce yüksek lisans düşüncem üzerine birkaç danışmanlık şirketiyle görüştüm. Ancak kendilerinden yeterli bilgi ve ilgi alamadım. Yüksek lisans için hangi ülkeyi tercih etmemin daha iyi olacağını bilmiyordum. Aklımda birçok Avrupa ülkesi vardı ancak İtalya hiç aklımda yoktu.

 

“Pronto Italia’yla tanışıp İtalya, İtalya’daki yaşam ve eğitim ile ilgili sevgili Nermin Uysak’tan bilgi alıp, daha sonrasında sevgili Nalan Uysak’la tanışıp, onun yardım ve yönlendirmeleri sonucunda İtalya’da yüksek lisans yapmaya karar verdim. “

“Tüm konsolosluk işlemlerinde ve okul başvurularında Nalan Uysak, Nermin Uysak ve Cihan Uysak çok yardımcı oldu. Nalan abla İtalya’dn desteğini sağladı. Sevgili Cihan Uysak tüm belgelerimizde, eksikliklerde, tercümelerde bana çok yardımcı oldu.

 

“Özellikle Floransa Üniversitesi’ne kabulümde Nalan ablanın müthiş yardımları oldu. Onun çabaları sonucunda lisanstan (Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümü) mezun olacağım üniversiteden elde edemediğim eksik belgeyi İtalya’dan arayarak halledip, Floransa Üniversitesi’ne büyük baskısı sonucu eksik belgemi kabul ettirdi. 

 

“Ayrıca konsolosluktan denklik belgesini alabilmem için Floransa Üniversitesi’nden gelmesi gereken belgeyi daha erken elde ettim. Nalan ablanın tüm bu çabaları sonucu okula kabul edildiğim gibi konsolosluk işlemlerimi de hızlandırmış olduk.”

“Türkiye’deki bürokratik süreci bitirdikten ve Floransa’ya geldikten sonra Nalan abla bizi hiç yalnız bırakmadı. Bizi yurdumuza yerleştirdi. Ayrıca yurdumuz harika, burada da Nalan ablanın yönlendirmesi sonucu yurt kararı almıştık.

 

“İtalya’da, özellikle ilk günlerimizde, Floransa’yı Nalan ablayla keşfettik. Nerelerden alışveriş yapacağımızı, toplu taşımayı nerelerde yemek yiyebileceğimizi, Floransa’nın ünlü meydanlarını, tarihi yerlerini bize gösterdi.

 

“Nalan abla sayesinde çok kısa bir süre sonrasında Floransa’ya adapte olduk. “

“Pronto Italia’ya, sevgili Nalan ablaya (Nalan uysak), sevgili Nermin teyzeye (Nermin Uysak), sevgili Cihan Uysak’a tüm yardım, destek ve ilgilerinden ötürü çok teşekkür ederim.

ECE YAMANOĞLU “

Universita di Firenze'de Architectural Design yüksek lisans yapan Ece YAMANOĞLU'nun mektubu