İtalya’ da Üniversite Başvuruları

İtalya’ da Üniversite Başvuruları: 

İtalyan üniversitelerine üniversite tercihleri ve ön kayıtları her yıl Mayıs ve Haziran ayında  yapılmaktadır. İtalya’da  tam kayıt yapabilmek için  diploma denkliği şarttır. Diplomalar, İtalyan Başkonsolosluğu tarafından onaylanır. Denklik belgesini  yani dichiarazioni di valore alan  öğrenciler istenilen diğer belgelerle birlikte İtalyan Başkonsolosluğuna müracaat ederler. yani dichiarazioni di valore italyadaki üniversite tam kaydının yapılabilmesi için gereklidir.

Eğer öğrenci henüz liseyi bitirmemiş ve  lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul Müdürünün imzasını taşıyan bir öğrenci belgesi ibraz etmelidir; Öğrenci İtalya’da lisans programına müracaat yapabilmesi için  12 senelik eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir ( lise hazırlık eğitimi hariç)

Ülkemizde 11 senelik eğitimi tamamlayanlar ise burada 1 sene Açık öğretim veya uzaktan eğitim ile alttan hiç bir ders kalmamak şartı ile 1 senelik açığı kapatma şansı mevcuttur.yalnız 12 senelik eğitim içersinde hazırlık sınıfı sayılmamaktadır .

Bir diğer ön kayıt için gereken şart ise Üniversite seviyesindeki eğitimin takibi için yeterli İtalyanca bilgisidir bazı üniversitelerde b1 veya b2 italyanca dil yeterlilik belgesi veya ilgili üniversite nin yeterlilik sınavını gecmeleri gerekmektedir. İngilizce okuyacak olanların ise üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir  ama genelde  lisans programları için  en az IELTS sınavından 5.00 (B1) alması gerekmektedir.