İtalya’da Diş hekimliği

İtalya’da İngilizce Diş Hekimliği okumak

İtalya’da İngilizce Diş Hekimliği Okumak isteyen öğrenciler Senede bir defa yapılan giriş sınavı ile mümkündür. Sınav yılda bir kere ve her yıl belirlenen tarihlerde yapılır. 2020-2021 akademik dönem İngilizce Diş Hekimliği fakültesi IMAT sınavı 10 Eylül 2020’dir. 2020-2021 akademik dönemi Üniversite giriş sınavları takvimi için tıklayınız.

İtalyan Üniversitelerine başvuru için eğitim alınacak yıl içinde (MIUR) İtalyan Bakanlığınca belirlenen tarihlerde İtalyan resmi temsilciliklerine İtalyan Konsolosluklarına denklik ve ön-başvuru işlemleri yapılmalıdır. Üniversite başvurusu için ayrıca tercih edilen üniversitenin kayıt portalından ön kayıt yapılmalıdır. Her Üniversitenin Non-Eu öğrenciler için kontenjanı faklılık göstermektedir.

Sınav ile öğrenci kabul eden Diş Hekimliği fakülteleri için öğrenci tercih ettiği üniversitede sınava 12 senelik eğitimi tamamlayan öğrenciler İtalya’da lisans eğitimlerine devam edebilirler, italya’da hazırlık eğitimi yoktur ve Lisans bölümleri 3 senedir toplam 180 krediden mezun olursunuz. İtalyan üniversitelerinde eğitim sistemi 3+2 yıl şeklinde uygulanmaktadır. İlk üç yıl lisans eğitimini (Laurea triennale) kapsar; Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler iki yıl süren yüksek lisansa (Laurea Magistrale) kabul edilirler, yalnız 1 senelik yüksek lisans programları da mevcuttur ama PhD yapmak isteyen öğrenci 1 sene daha yüksek lisans okuyarak PhD yapabilir.

İtalya’da Bazı bölümler için (Diş Hekimliği, Tıp, Mimarlık, Eczacılık, Veterinerlik, Hukuk vs.) eğitim süresi 5 ya da 6 yıldan oluşmaktadır; direkt olarak yüksek lisans eğitimin alarak tamamlamış olacaklardır (Laurea Magistrale a Ciclo Unico).

İtalya’da Bir akademik yıl Ülkemizde olduğu gibi genel olarak iki sömestrden oluşmaktadır. İlki Ekim ortası gibi başlar ve Şubat ayında biter; ikini sömestr ise Mart’ta başlayıp Temmuz’da biter. İtalyan üniversitelerinde her bölüm dersi sonunda öğrenci yazılı ya da sözlü olarak bir sınava girer. Lisans ve yüksek lisans eğitimi bitiminde öğrencinin tez hazırlaması ya da final sınav yapması istenir. yalnız çoğu üniversitede öğrencilerin 4-5 defa sınava girme hakkı verilmektedir. İtalyan Devlet Üniversitelerin yıllık ücreti en fazla 1500 ila 3500 Euro civarındadır yalnız Prontoitalia olarak 25 yıldır tüm öğrencilerimize harç bursu garantisi vererek bu fiyatlar 200 ila 800 Euro ya düşürmekteyiz. İtalya hükümetinin verdiği bu olanağı doğru ve zamanında yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde en yüksek değerden okul ücreti ödenmek zorunda kalınır. İtalyan Özel Üniversitelerinki ise 5000 Euro ila 35000 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Diş Hekimliği (Dentistry and Dental Prosthodontics) eğitimi bütünleşik programa (ciclo unico) dahil olup 6 yıl sürmektedir. İtalya’da Yalnızca Siena Üniversitesi’nde Diş Hekimliği Eğitim dili İngilizce olarak verilmektedir, bu bölüme IMAT (International Medical Admission Test) sınavına girilmesi gerekmektedir. Siena Üniversitesi’nde Diş Hekimliği bölümü için Non-EU kontenjanı 10 kişidir.

Yurt dışında Diş Hekimliği okumak istiyorsanız ve özellikle İtalya’da diş hekimliği bölümü 6 yıl sürmektedir.Öğrencilere temel olarak biyoloji bilimleri, klinik bilimler ve diş hekimliği pratiğiyle ilgili dersler verilerek donanımlı birer diş hekimi olarak mezun olurlar. öğrenciler 6 senenin ilk iki yılını özellikle biyoloji dersleriyle insan vücudunun temel bileşenleri ve hastalıklarıyla ilgili bilgi edinmektedirler bu en önemli başlıca derslerdir.İtalya’da bir çok devlet üniversitesinde ve bölümünde olduğu gibi uygulamalı yani pratik eğitime çok önem verilmekte ve laboratuvarların son derece teknolojik ve nitelikli olmasına önem verilmektedir aynı durum diş hekimliği bölümünde de geçerlidir öğrenciler ikinci yıldan itibaren de uygulamaya yönelik dersler almaktadırlar. Dolayısı ile öğrenciler teorik olarak aldıkları eğitimi pratiğe dökerek tecrübe kazanmaktadırlar. Programın üçüncü ve dördüncü yılı daha çok pratik ağırlıklı ilerlemektedir. Burada ağız hastalıklarının tanı ve tedavisi, hastaların Psikolojisi ve iletişim gibi konularda önemli bir tecrübe kazanmaları amaçlanmaktadır. 6 senenin sonunda Her öğrenci donanımlı birer diş hekimi olarak hemen çalışmaya başlarlar.

İtalya’da ingilizce Diş Hekimliği eğitim görmek isteyen öğrenciler için İngilizce uygulanan bu sınavda 60 soru sorulmaktadır. Eğer öğrenci eğitimi İtalyanca olarak almak istiyorsa o zaman IMAT sınavının İtalyanca versiyonuna katılmalıdır. Bu sınav aynı zamanda dil yeterliliğini de ölçecek şekilde yapıldığından dolayı ek olarak IELTS ya da TOEFL ibraz etmeniz gerekmemektedir. Sınavda Matematik, Fizik, Biyoloji, Kimya, Mantıksal Yürütme (Critical Thinking) ve Genel Kültür konularından sorular gelmektedir.

İtalya’da İngilizce Diş Hekimliği veren Üniversite;

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi veren diğer üniversiteler ise şunlardır:

*Bu üniversitelerde eğitim dili İtalyanca olarak verilmektedir. Sadece Siena üniversitesinde Diş hekimliği eğitim dili İngilizce olarak verilmektedir.

İtalya’da Diş Hekimliği sınavı konuları aşağıdaki gibidir:

Sınav 60 sorudan oluşmakta olup, Siena üniversitesinde giriş sınavı olan IMAT sınavı İngilizce, diğer üniversitelerde ise İtalyanca olarak yapılmaktadır.

KONULARSORU SAYISI
Genel Kültür2
Mantıksal Akıl Yürütme20
Biyoloji18
Kimya12
Fizik4  
Matematik4
Öğrencilere IMAT Sınavında bu soruları cevaplandırmaları için 100 dakika süre tanınır. Sınavlar İtalya’da yapılır.
IMAT Sınavında her doğru cevap 1,5 puan kazandırırken yanlış cevaplar ise 0,4 puan kaybettirmektedir.
İtalya’da Tıp ve İtalya’da Diş Hekimliği gibi sağlık bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin IMAT sınavına girmeleri zorunludur.

Siena Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Diş Hekimliği IMAT Hazırlık Eğitimlerimiz Hakkında detaylı Bilgi almak için Tıklayınız.

Prontoitalia 1995 Yılından beri İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. En seçkin İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, Burs işlemleri  ,vize, oturma izni ve konaklama hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için 0216 355 23 46 ve  0536 460 75 45 numaralardan ya da saskinbakkal@prontoitaliaedu.com’dan bize ulaşabilir, iletişim formunu doldurabilirsiniz.