Bergamo Üniversitesi

BERGAMO ÜNİVERSİTESİ

Bergamo üniversitesi 1 Kasım 1992 tarihi itibariyle devlet üniversitesi olmuştur. Önceleri, Istituto Universitario di Bergamo olarak bilinen 1968’de kurulmuş özel bir üniversiteydi. 2002-2003 öğretim yılında kayıtlı öğrenci sayısı 10.871 olan orta büyüklükte bir üniversitedir.2016 yılı itibari ile 16.434 öğrencisi mevcuttur. Bergamo Üniversitesinin 1987 yılından itibaren yer almakta olduğu SOCRATES/ERASMUS programının bir parçası olarak Bergamo Üniversitesinde öğretim gören 91 Avrupalı öğrencinin yanı sıra 139 yabancı öğrenci de kaydolmuştur. Üniversitede profesörler yardımcı doçentler ve araştırmacılardan oluşan 161 kişilik bir öğretim kadrosu bulunmaktadır. 23 dil uzmanı ile yardımcıları ve 1 yerli dili konuşan “lettore” (konuşma öğretmeni) de dahil olmak üzere 156 teknik-idari personel üyesi mevcuttur.

Bergamo Üniversitesine Giriş

İtalyan üniversitelerine giriş imkanı, yalnızca bir İtalyan orta öğretim okulundan Diploma di Maturità almış kişilere sağlanır. Yabancı öğrenciler veya yurtdışındaki orta öğretim okullarından gelen İtalyan öğrenciler, eşdeğer vasıflar gözetilerek üniversiteye kabul edilirler. Özel (libere) üniversitelerdeki tıpla ilgili fakültelere (tıp, diş hekimliği, veterinerlik) girişin, kontenjan sistemine dayalı olup giriş sınavında başarılı olan öğrenilerin kabulu sağlanmaktadır.

 Bergamo üniversitesi Başarı Değerlendirme (Not Verme) Sistemi

1968 yılına kadar orta öğretimde, 0-10 (en fazla) aralığında değişen ve minimum geçer notu altı olan bir not sistemi geçerliydi. 1969’dan bu yana farklı üniversiteler  için farklı sistemler benimsenmiştir.İlkokulda her yılın sonunda genel bir değerlendirme yapılır. Orta öğretimin alt aşamasındaki (ortaokul) nihai değerlendirme geçerlidir, iyi, seçkin veya mükemmel olarak ifade edilir. Orta öğretimin üst aşamasındaki (lise) nihai değerlendirme notları 0-100 arasında değişir ve en düşük geçer not 60’tır.

Maksimum nihai üniversite notu 110’dur. İstisnai öğrenciler, değerlendirmeye ek olarak şeref derecesi ödüllendirilir. Bireysel dersler 18-30 aralığındaki bir ölçekte değerlendirilir.

İTALYAN ÜNİVERSİTELERİ NOT DEĞERLENDİRME SİSTEMİ

ECTS (Avrupa Kredi Aktarma Sistemi) DEĞERLENDİRME SİSTEMİ

18 – 23 geçer -E
24 – 25 yeterli/orta -D
26 – 27 iyi -C
28 – 29 pekiyi -B
30 – 30 şeref derecesine layık en iyi not -A

Mümkün olan en yüksek not (30/30)’dur. Öğrenciler, aldıkları sonuçtan memnun değillerse verilen notu reddedebilirler ve söz konusu dersten bütünleme sınavına katılabilirler. İtalyan sistemi, aynı yıl içerisinde dersler arasında geçerli olabilecek herhangi bir telafi mekanizması kullanmaz. Birçok Avrupa üniversitesinde, sınavı geçmek için gerekli olan minimum seviyenin biraz altında bir not alan öğrencilerin sınava tekrardan girmeleri gerekmeyebilir, ancak diğer sınavlarda alacakları yüksek notlarla eksiği telafi ederek notlarını yükseltebilirler.Eğer bir öğrenci İtalya’da bir sınavda çok az bir farkla başarısız olursa, onlara 17/30 verilmez – her durumda yeniden sınava girmeleri gerekir. İtalyan kanunlarına göre, tüm sınavların sözlü sınavlar şeklinde yapılması gerekir, ancak bazen İtalyan üniversitelerinde ki Profesörler dersin türüne bağlı olarak öğrencilerin yazılı bir sınava katılmalarını da isteyecektir.sınav biçimleri üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir.bazı derslerin sınavları sadece sözel olarak yapılabilmektedir.

LİSANS BÖLÜMLERİ (Üniversite) ( 3 yıl)

 Bergamo Üniversitesi  italyanca Lisans Programları

  5-6 SENELİK LİSANS BÖLÜMLERİ

Bergamo Üniversitesi  italyanca Lisans Programları

 YÜKSEK LİSANS BÖLÜMLERİ ( 2 Sene )

 Bergamo Üniversitesi  ingilizce Yüksek Lisans Programları

 ÇİFT ANADAL YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI (DOUBLE DEGREE)

Bergamo Üniversitesi  italyanca Yüksek Lisans Programları

 

BERGAMO ÜNİVERSİTESİ ÖZEL KURSLAR VE YAZ PROGRAMLARI

 

İtalya’da Bergamo Üniversitesi bölümlerine başvuru yapmak istiyorsanız tıklayınız.