Bologna Üniversitesi

1008: Öğrenciler tarafından ve öğrenciler için Bologna “Studium” kurulmuştur. Bu, Batı dünyasında kurulan en eski üniversitedir.

1888: Sekizinci Yüzyıl kutlamaları, 1906 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan Giosuè Carducci’nin çalışmaları sayesinde, Bologna Üniversitesi’nin Avrupa’daki rolünü yeniden başlattı.

1988: Piazza Maggiore, Bologna’da 18 Eylül tarihinde resmi olarak tüm üniversitelerin Alma Mater’ı (mezun olunan üniversite) olarak kabul gören Bologna Üniversitesi’nin dokuzuncu yüzyıl kutlamaları esnasında bütün kıtalardan katılan 430 üniversitenin rektörü Magna Charta Universitatum Europaeum’u imzaladı. Daha sonra 400 rektör tarafından da imzalanan Magna Charta, üniversitelerin özerkliğini, öğretim ve araştırma arasındaki sağlam bağlar olduğunu, “tüm coğrafi ve siyasi sınırlar” tarafından belirlenen sınırların kabul edilemeyeceğini ileri sürmüştür.

1989: daha önce Bologna eyaleti ile sınırlı olan söz konusu Üniversite, Romagna genelinde tüm İtalyan üniversitelerinin en geniş kapsamlısı olan bir ademi merkeziyet programı başlattı. 2000 yılında Üniversite, Cesena, Forlì, Ravenna ve Rimini’nin bilimsel ve öğretim kampüslerini kuran Romagna kampüsleri için özel bir özerklik biçimini kabul etti.

1998 yılında üniversite ayrıca, Buenos Aires’te de bir kampüs açtı.

1993: üniversitenin özerkliği ilkesinden esinlenerek Üniversite Tüzüğünde gerçekleştirilen ilk reformdur.

1999: Bologna Üniversitesi’nin Aula Magna’sında (toplantı salonu), 19 Haziran tarihinde, 29 Avrupa Yüksek Öğretim Bakanı bir Avrupa Yüksek Öğretim Alanı oluşturan Bologna Deklarasyonunu imzaladı. Bu, Bologna Süreci olarak bilinen, imza atan ülkeleri, üniversite sistemlerini yakınlaşma perspektifi içerisinde yeniden yapılandıracak bir projeye dahil eden ve 2010 yılında biten reform sürecinin başlangıcıydı.

2012: yeni Tüzüğün yürürlüğe girmesi (11 Ocak), 2010 yılında başlayan üniversite reform sürecini tamamladı ve yeni üniversite organizasyonunun uygulanmasına başlandı.

Niçin Bologna Üniversitesi?

Çünkü, Bologna, Cesena, Forlì, Ravenna Rimini, ve 1 denizaşırı şube olan in Buenos Aires’te bulunan 5 kampüste İngilizce olarak sunulan 215’in üzerinde çeşitli lisans programı, 70 uluslararası program, 49 çeşitli lisans programı arasından arzuladığınız programa hemen başlayabilirsiniz.

Çünkü eğitim kalitesini tam olarak güvence altına almıştır, ve harç parasından tam muafiyet şeklinde 10,923 öğrenim bursu (ER.GO), 1,838 düşük ücretli konaklama yardımı (ER.GO), 312 öğrenciye bedava özel ders ödülü, Üniversite hizmetlerinde 2660 yarı-zamanlı iş sağlama (öğrenci çalışma-işbirliği – 150 saat) gibi ödüller sunmaktadır.

Çünkü, 2510 Avrupa Üniversiteleri Öğrenci Değişim (Erasmus+), 224 Denizaşırı Üniversiteler için Öğrenci Değişim programı adayı olmak için küresel pasaportunuzdur.

Çünkü daha iyi bir dünya hayal edebilir ve bunu başarmak için çalışabilirsiniz. Küresel zorlukların üstesinden gelmek için yeni fikirler, yenilikler ve bilgi birikimi geliştirmek için projeler, girişimler ve araştırma olanakları. Çünkü gelecek için “kartvizitiniz”.iş dünyasında sağladıkları güçlü network ler ile genç mezunlarına iş dünyasına girmelerini kolaylaştırırlar.

Sadece UNIBO’da öğrenim görmüyorsunuz: üniversite deneyiminizi zenginleştirmek ve kendinizi geliştirebilmeniz amacıyla  dil kursları ve mesleki çeşitli kurslar, üniversite etkinlikleri, müzik, spor ve çok daha fazla imkanlarını öğrencilerine sunmaktadır.

Bologna Üniversitesi ve Kampüsü Alma Mater Studiorum – Bologna Üniversitesi, Emilia-Romagna bölgesindeki beş kampüsten oluşmaktadır, kamuya açık, bağımsız, mezhep farkı gözetmeyen ve çoğulcu bir kurumdur: Bologna, Cesena, Forlì, Ravenna ve Rimini. Buenos Aires’teki yurtdışı şubesi, lisansüstü eğitimini ve Latin Amerika ile akademik bağlantıyı koordine etmektedir.

ARAŞTIRMAYLA İLGİLİ RAKAMLAR

> Günde 30 araştırma raporu

> Yılda 11.000 araştırma raporu (2011-2015 arası yıllık ortalama)

> 80 H2020, LIFE ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen yerel işbirliği programı araştırma projeleri. Finanse edilen projeler, 330’u özel olan 900’den fazla ortakla ağlar oluşturmaktadır.

10 SIR projesi (Genç Araştırmacıların Bilimsel Bağımsızlığı)

Emilia-Romagna bölgesi tarafından mali olarak desteklenen 57 proje (2014-2020 PORFESR Laboratuarları Çağrısı; 2011-2013 Enerji Planında 1.2 ve 1.3 stratejik endüstriyel eylem araştırma projeleri; Kırsal Kalkınma Planı 14-20 ölçü 16.1)

FİNANSMAN

Birleştirilmiş araştırma bütçesinden Bölümlere 12 milyon EUR

Temel araştırma için 2 milyon EUR

> H2020’nin bir parçası olarak Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 25 milyon EUR + görüşülmekte olan projeler için 4,8 milyon EUR

SIR projeleri için MIUR’dan (Milli Eğitim Bakanlığı Üniversiteler ve Araştırma Bakanlığı) 3,3 milyon EUR

Emilia-Romagna bölgesi tarafından finanse edilen 13,5 milyon EUR (2014-2020 PORFESR Laboratuarları Çağrısı; 2011-2013 Enerji Planında 1.2 ve 1.3 stratejik endüstriyel eylem araştırma projeleri; Kırsal Kalkınma Planı 14-20 ölçü 16,1)

TOPLAM KAYITLI ÖĞRENCİ SAYISI

2015/2016 Öğretim Yılı

  • 84.724 Öğrenci
  • 5,916 Uluslararası öğrenci
  • 210 Lisans –Yükseklisans programları
  • 92 Birinci aşama lisans programları
  • 106 İkinci aşama yüksek lisans programları
  • 12 Tek aşamalı lisans programları
  • 15 eğitim dili İngilizce bölüm
  • 21 Çift ana dal veya daha fazla eğitim dili İngilizce olan bölüm
  • 25 Çift ana dal veya daha fazla eğitim dili İtalyanca olan bölüm

 

FAKÜLTELER

11 Fakülte, öğretim faaliyetlerini koordine eden, homojen ve tamamlayıcı konu alanlarını birleştiren ve öğretim ve öğrenci hizmetlerinin kalitesini güvence altına alan örgütlenmiş yapılardır.

Tarım ve Veterinerlik
Tıp Sanatları, Beşeri Bilimler ve Kültürel Miras
Ekonomi, İşletme ve İstatistik
Mühendislik ve Mimarlık
Yabancı Diller ve Edebiyat, Sözlü Çevirme ve Yazılı Çevirme
Hukuk
Tıp
Eczacılık, Biyoteknoloji ve Spor Bilimleri
Siyasal Bilimler
Psikoloji ve Eğitim Bilimleri

 

İtalya’da Bologna Üniversitesi bölümlerine başvuru yapmak istiyorsanız tıklayınız.