Politecnico di Torino Üniversitesi

POLITECNICO DI TORINO

Politecnico di Torino (Torino teknik üniversitesi), İtalya’nın en eski teknik üniversitesidir. 1859 yılında için Scuola di Applicazione Gli Ingegneri (Mühendisler için Teknik Okul) olarak kuruldu ve mühendisleri ve mimarları eğitmek ve sanayi ve iş amaçlı araştırmalar, sektöre kalifiyeli çalışan yetiştirebilmek ve faaliyetleri teşvik etmek amacıyla Regio Politecnico di Torino’yu (Royal Turin Politeknik) kurmak için 1906 yılında Museo Industriale Italiano (İtalyan Sanayi Müzesi) ile birleşti. Avrupa’da bulunan en önemli Mühendislik Okullarının modellerini örnek alarak, Regio Politecnico di Torino yirminci yüzyılın ilk yılları döneminde, hem Avrupa dünyasıyla hem de yerel ve ulusal endüstrilerle ilişkiler tesis etmiştir. Aynı dönemlerde, havacılık disiplini henüz emekleme aşamasındaydı ve İtalya’nın her tarafından Torino’ya gelen genç öğrenciler, geleceğin ulaşılması mümkün bir mesafede olduğunu gösteren uygulamalı ve yaratıcı bir ortamla karşılaşırlar.Günümüzde Politecnico di Torino, Mühendislik ve Mimarlık biliminde tüm öğretim dallarını kapsamaktadır. Türkiye’de Politenico di Torino’da eğitim almak isteyen öğrenciler en çok Mimarlık ve Mühendislik bölümlerine başvuru yapmaktadır. Mimarlık bölümü için Avrupa’daki en iyi ve en prestijli üniversitelerden biridir. İtalya’da Mimarlık bölümleri sıralamasında dördüncü pozisyondadır. İtalya’da İngilizce Mimarlık  bölümleri sıralamasında ise ikincidir.

SAYILAR/RAKAMLARLA POLITECNICO DI TORINO ÖĞRENCİLERİ

33.242 kayıtlı (2014/15 Akademik Yılı)

38%  Piemonte bölgesi dışında oturan

16% uluslararası öğrenci

2014 MEZUNLARI

 •  I seviye-lisans – mezun sayısı 3.176 – Yaş ortalaması 24
 •  II seviye-yüksek lisans – mezun sayısı 3.074 – Yaş ortalaması 26
 • Toplam mezun sayısı 6.250 – Yaş ortalaması 25

İDARE PERSONEL VE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KADROSU

800 Öğretim görevlisi

850 İdari personel

POLITECNICO DI TORINO’YU SEÇMEK İÇİN ONBİR NEDEN

 1. Lisans müfredatlarının çoğu tamamen İngilizce (Lisans, Yüksek Lisans, Uzmanlaşmış Yüksek Lisans ve Doktora programları) olarak sunulmaktadır.
 2. Politecnico di Torino Üniversitesi ile endüstri arasındaki ilişkiler sayesinde italya’da veya Yurtdışında mükemmel staj imkanları sunulması .
 3. Yabancı üniversitelerle işbirliği içinde öğretim planları (400’den fazla ikili anlaşma ve 112 Çift anadal Lisans Anlaşması).
 4. Küresel eğitim: yabancı öğrenciler yaklaşık % 18’i
 5. Uluslararası öğrenciler için büyük destek hizmetleri
 6.  Uluslararası öğrencilere yönelik hizmetler (oryantasyon toplantısı, İtalyanca dil kursları, Torino gezileri, kültürel ve sportif etkinlikler ve benzeri).
 7. Mükemmel iletişim: uluslararası öğrencilere özel birçok lisanda düzenlenmiş web sitesi, donanımlı çok dil konuşabilen özel personel.
 8. Mühendislik ve mimarlık konusunda 150 yıldan daha fazla deneyim.
 9. Prestijli ve iyi donanımlı kampüsler.
 10. Politecnico di Torino kendi bünyesinde  Business Research Center’ini kurmuştur; dünyaca  meşhur uluslar arası firmaların iş birliği ile Business Center’inde yenilikçi projelere imza atmıstır imza atmayada devam etmektedir.Son 10 yılda bünyesinde 100’den fazla start-up kuruluşuna destek vermiştir.
 11. Uluslararası sıralamalarda üst noktalarda olması.

QS World University Ranking 2017’ye göre; 
#52 Engineering and Technology
EUROPE
#17 Architecture/ Built Environment
#9 Civil and Structural Engineering
WORLD
#46 Architecture / Built Environment
#35 Civil and Structural Engineering

2017 QS Graduate Employability Ranking Overall
#121 – 130

WORLD
#1 Graduate Employment Rate

PROGRAMLAR

 • Politecnico di Torino toplamda 22 lisans ve 30 master programı sunmaktadır. Bu programların 19 tanesi İngilizce olarak sunulmaktadır.Tüm lisans derecesi programları için birinci sınıflardaki dersler tüm bölümlerde(mühendislik dallarında) ortaktır. (55 kredi)
 • İkinci sınıf dersleri ise bilim alanlarına göre düzenlenmiştir.
 • Üçüncü sınıfta Özel müfredat; 30 Yüksek Lisans derecesi programı 17 Doktora programı, 12 Yüksek lisans programı ve 19 Program (Lisans ve Yüksek Lisans seviyesinde) tamamıyla İngilizce Ders katalogu içerisinde öğretilir:

AKADEMİK TAKVİM

Akademik takvim iki döneme ayrılmıştır. Dersler Eylül ayının sonunda başlayıp Haziran ayının ortasında biter. Her akademik dönem arasında yaklaşık olarak bir ay kadar süren bir sınav dönemi vardır.

Tatil dönemleri:

 • Paskalya tatili: Paskalya zamanında bir hafta
 • Noel tatili: Aralık ile Ocak ayları arasında iki hafta
 • Yaz tatili: Ağustos ayında bir ay tatil

STAJYERLİK ve İŞE GİRİŞ

Politecnico di Torino, şirketlerle ve iş dünyasıyla güçlü bağlantıları bulunmaktadır. Mezunlarına,  iş piyasasına,sektöre kolaylıkla girmelerine ve gerek büyük gerekse küçük ölçekli şirketlerde, serbest bir girişimci olarak veya kamu kuruluşlarında çok çeşitli kariyer imkanlarına kolaylıkla uyum sağlamalarına yardımcı olacak gerekli beceri ve uzmanlığa sahip yüksek bir profil oluşturmalarına yardımcı olur. Politecnico di Torino, kendi mühendislik ve mimarlık öğrencilerine ve mezunlarına staj imkanları sağlayabilmek için uluslararası şirketlerle halihazırda 3.100’den fazla anlaşma imzalamıştır ve her yıl aşağı yukarı 3.000 öğrenci bir İtalyan veya yabancı şirkette staj eğitimini (müfredat veya isteğe bağlı staj) yerine getirmektedir.

Politecnico di Torino’nun öğrencileri çok çeşitli işe-yerleştirme hizmetlerinden yararlanırlar:

 • çevrim içi iş ve staj yapma olanakları
 • kariyer laboratuarları
 • mesleki oryantasyon faaliyetleri
 • işverenlerin sunumları ve kariyer günleri
 • Kampus içi işe alma,kampus içi 150 saatlik çalışma imkanı sunulabilmektedir. İtalyan ve yabancı şirketlerle daha yakın çalışan Staj ve İş Ofisi, iş piyasasına giren öğrencilere ve mezunlara yardımcı olur.

KAMPÜS HAYATI

Uluslararası öğrencilere, İtalya’ya geldikten sonra  hem idari hem de lojistik konularda yardım ve destek sağlanacaktır. Uluslararası İlişkiler Bölümü, Politecnico di Torino’nun ana kampüsünün ana girişinde bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilere hem üniversite ile ilgili hem de akademik olmayan konularda kendi dilini konuşan kültürel öğrencilerden oluşan asistanlar ile birlikte Politecnico personeli yardımcı olacaktır.Uluslararası öğrencilerin çoğunun gelmesinin beklendiği Eylül ayı boyunca bir karşılama masası hazır bulundurulacaktır.

KÜTÜPHANELER

Politecnico di Torino, Öğrenci Kimliği kartına sahip kayıtlı tüm öğrencilere bir kütüphane hizmeti sunmaktadır. Kütüphanelerde 300.000’den kalemden fazla ürün bulunmaktadır ve yılda bin’den fazla süreli yayına abone olunmuştur. Daha fazla bilgi için: http://www.biblio.polito.it/en/index.html

BİLGİSAYAR LOBORATUARLARI (LAIB) VE WI-FI AĞI

Politecnico di torino üniversitesindeki öğrenciler bilgisayar laboratuarlarını kullanabilme, sunucuda bir e-posta hesabı açabilme ve kablosuz WIFI LAN ağına. (http://wifi.polito.it) erişebilme imkanına sahiptir.

BANKACILIK İŞLEMLERİ

Politecnico di Torino’nun ana binasının içinde uluslararası bir bankanın bir şubesi bulunur. İtalya’da ATM aracılığıyla, kredi kartları (Visa, American Express, Master Card, vb.) ve çekler ile ödeme yapmak mümkündür. Otellerde, lokantalarda, tren istasyonlarında, mağazalarda ve süpermarketlerde yaygın şekilde kabul görürler.

 İTALYANCA DİL EĞİTİMİ

Politecnico di Torino’daki CLA (Dil Merkezi), tüm uluslararası öğrencilere, Diller İçin Ortak Avrupa Referans Çerçevesine uygun olarak farklı seviyelerde ücretsiz İtalyanca dil kursları sunmaktadır. Yabancılar için Perugia ve Siena Üniversiteleri. Yabancılara yönelik iki İtalyan üniversitesi, İtalyan dili, edebiyatı ve kültürünün gelişimi ve yaygınlaştırılması için öğretim ve araştırma konusunda uzmanlaşmış kamu kurumlarıdır. Her ikisi de tüm yıl boyunca İtalyan Dili ve Kültüründe dersler vermektedirler.

KANTİNLER

Politecnico kampüslerinde Pazartesiden cumartesiye kadar ve, nöbetleşerek, pazar günleri de açık olan çeşitli öğrenci kantinleri mevcuttur. Derslerinizin yapıldığı yerlere yakın konumdaki bu kantinlerin sağladığı samimi ortamlarda yemek yiyebilirsiniz. Bunlar kafeterya tipi kantinler olup yiyecekleri tezgahlardan kendiniz alabilirsiniz; uluslararası ve vejetaryen menüleri de dahil olmak üzere genellikle iki veya üç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için, lütfen şu adresi ziyaret edin:

http://international.polito.it/practical_information/canteens

DÜZENLE KAYIT YAPTIRMIŞ VE ÇİFT-LİSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN YARI-ZAMANLI İŞLER VE DİĞER YARDIMLAR (I ve II seviye lisanslar)

Politecnico di Torino, akademik yıl boyunca farklı kampüslerdeki idari ofisleri ve bölümleri içerisinde yarı zamanlı (Collaborazioni / part-time) olarak çalışma imkanları sunarak öğrencilere yardımcı olunmaktadır. Politecnico di torino öğrencisi olduğunuz zaman, akademik başarı ve gelir durumu kıstaslarına bağlı olarak bu tür destek için başvurabilirsiniz. Her Akademik Yıl içerisinde iki defaya mahsus bir yarışma ilanı yapılır. Politecnico tarafından sunulan istihdam ortalama olarak 50 ila 200 çalışma saatini kapsamaktadır ve saat başına ödenen ücret 9.30 ila 11.40 € arasında değişir. Politecnico di Torino üniversitesi, en iyi öğrencilere burslar ve ödüller vermektedir. Yarışmayla ilgili duyurular her yıl aşağıdaki sayfada yayınlanmaktadır:

https://didattica.polito.it/tasse_borse_e_premi/index_en.html

ÖĞRENCİ FAALİYETLERİ VE DERNEKLERİN SPOR VE DİNLENME ZAMANI FAALİYETLERİ

C.U.S. Torino (Centro Universitario Sportivo: Üniversite Spor Merkezi), öğrenciler ve akademik personel için spor etkinlikleri düzenler. Öğrenciler farklı spor dallarında çalışma yapabilir, en popüler olanlar futbol, kayak, yüzme, basketbol, tenis, voleybol ve aerobiktir. Tüm spor karşılaşmaları şehrin farklı yerlerinde bulunan C.U.S. tesisleri ve spor sahalarında gerçekleştirilir. İyi ücretler mukabilinde uluslararası öğrencilere yönelik, özel etkinlikler ve faaliyetler bulunabilir. Daha fazla bilgi için lütfen C.U.S. web sitesini ziyaret edin:

http://www.custorino.it

KÜLTÜREL FAALİYETLER  

Politecnico di Torino tarafından, özel indirimli ücretler mukabilinde, etkinlikler, tiyatro ve konserler sunulmaktadır. Polincontri (Kültür, spor, dinlence faaliyetleri için dernek) birçok kültürel etkinliği düzenleyen bir dernektir. Polincontri üyeleri, birçok dükkan, kütüphane ve spor tesislerinde indirim, birçok kulübe ücret ödemeksizin giriş ve sinema, tiyatro ve konser için bilet satın alırken indirim avantajlarına sahiptir. Polincontri ayrıca özel etkinlikler de düzenlemektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki adresi ziyaret edin:

http://www.polincontri.polito.it

ÖĞRENCİ DERNEKLERİ

Politecnico di Torino, öğrencileri tarafından önerilen kültürel, sosyal, eğlence ve spora yönelik faaliyetleri destekler. Bu amaca yönelik olarak, faaliyetlerini ve rollerini kabul ettiği kar amacı gütmeyen öğrenci örgütlerinin oluşturulmasını teşvik eder ve onlara belirli alanlar ve kaynaklar tahsis eder. Öğrenci derneklerini gösteren tam listeye bakın: https://didattica.polito.it/associazioni/associazioni.html

TURIN’DE( TORINO) ULAŞIM HİZMETLERİ

26 yaşın altındaysanız, “Aylık Öğrenci Aboneliği” adı verilen ve yaklaşık € 21 tutarında bir aylık paso satın alabilirsiniz. Diğer paso türleri olarak, “Abonman” denilen 10 – veya 12 aylık pasolar da bulunmaktadır. 26 yaşın üzerindeki öğrenciler için de farklı seçenekler mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için lütfen GTT web sitesini ziyaret edin:  http://www.gtt.to.it

TORINO’YA NASIL GİDİLİR

 • Uçakla: Torino, ultra modern bir havaalanıyla hizmet vermektedir: Caselle “Sandro Pertini”, yılda üç milyondan fazla yolcu kapasitesine sahiptir. Kıtalararası bağlantılar, yılda 17 milyon yolcusu olan Avrupa’nın en büyük merkezlerinden biri olan Malpensa 2.000 tarafından sağlanmaktadır. Turin havaalanı şehir merkezinin sadece 16 km / 10 mil kuzeyinde konumlanmıştır.

Turin havaalanı http://www.aeroportoditorino.it/en

Milano havaalanları http://www1.seamilano.eu/landing/index_en.html

Politecnico di Torino’da okurken konaklama için aylık maliyet ne kadardır ?

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Torino’da Üniversite öğrencileri için İtalya’nın diğer birçok şehrine nazaran konaklama  fiyatları daha ekonomiktir.Önceki yıla göre fiyatlar pek bir değişime uğramamış hatta çift kişilik odalarda konaklamalarda %3 gibi azalma sergilemiştir.

Torino’da çift kişilik odalarda yurt ücretleri aylık 260 ile 360 euro arası değişkenlik göstermektedir.

Torino’da aylık maliyetim ne kadar olacaktır ?

Torino’da öğrencilerin aylık yeme,içme,ulaşım,konaklama maliyeti ile birlike ortalama  550-600 euro olarak aylık maliyetinizi düşünebilirsiniz.

PROGRAMLAR  

LİSANS BÖLÜMLERİ  (Laurea) – 3 yıl

Bazı bölümlerde sadece Birici sınıfta mühendislik müfredatı İngilizce dili kullanılarak verilmektedir.

Aşağıda belirtilen bölümlerde 3 yıllık öğretim tamamen İngilizce olarak gerçekleştirilir.

 1. Otomotiv Mühendisliği
 2. Mimarlık
 3. Bilgisayar Mühendisliği
 4. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 5. Makine Mühendisliği

Politecnico di torino İngilizce Lisans Bölümleri

Politecnico di torino İtalyanca Lisans Bölümleri

YÜKSEK LİSANS BÖLÜMLERİ  (Laurea Magistrale) – 2 yıl

 • Yapı Mimarlığı
 • Sürdürülebilinir tasarım için Mimarlık
 • Otomotiv Mühendisliği
 • Bilgisayar ve İletişim Ağları Mühendisliği
 • Akıllı Toplumlar için ICT
 • İnsaat Mühendisliği
 •  Mühendislik ve İşletme
 •  Makine Mühendisliği
 • Mekatronik Mühendisliği
 •  ICTs  için Nanoteknolojiler
 •  Petrol Mühendisliği
 • Karmaşık Sistemler Fiziği
 • Elektronik Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Enerji ve Nükleer Mühendisliği
 • Çevresel ve Alan Mühendisliği

 Politecnico di torino İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 Politecnico di torino İtalyanca Yüksek Lisans Bölümleri

 DOKTORA BÖLÜMLERİ – 3 yıl

Politecnico di torino Doktora programlarının 3 yıllık süreleri, tamamen eğitim dili İngilizce kullanılarak gerçekleştirilmektedir:

 • Mimari ve Peyzaj Mirası
 • Mimarlık. Tarih ve Proje
 • Enerji Bilimi
 • Fizik
 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Elektrik, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Metroloji
 • Malzeme Bilimi ve Teknolojisi
 • İnşaat ve Çevre Mühendisliği
 • Yönetim, Üretim ve Tasarım
 • Biyomühendislik ve Tıbbi Cerrahi Bilimler *
 • Kentsel ve Bölgesel Gelişme *
 • Kuramsal ve Uygulamalı Matematik *

Prontoitalia 1995 Yılından beri İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. En seçkin İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, Burs işlemleri ,vize, oturma izni ve konaklama hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için 0216 355 23 46 ve  0536 460 75 45 numaralardan ya da saskinbakkal@prontoitaliaedu.com’dan bize ulaşabilir, iletişim formunu doldurabilirsiniz.