Roma Tor Vergata Üniversitesi

Rome Tor Vergata Üniversitesi 1982 yılında kurulmuştur. Hem QS© tarafından hem de Times Higher Education© tarafından 50 yaşındaki dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına girmiştir. Rekabet edebilir öğrenim ücretleri ve modern öğrenci imkanları sunan bir kamu üniversitesidir ve 30 yılı çok az aşan bir süre içerisinde “Tor Vergata” en önemli İtalyan üniversitelerinden biri haline gelmiştir: İtalyanca veya İngilizce olarak yürütülen 107 lisans programı (Lisans, tek-aşamalı, fen ve edebiyat yüksek lisans müfredatı) 160 lisansüstü müfredatı, 50 uzmanlık okulu ve 31 doktora derecesi programına 40.000 öğrenci kaydolmuştur. Kampus, “Ebedi Şehir” Roma’nın tarihi şehir merkezine metro ile yaklaşık olarak 40 dakika mesafede ve huzurlu Castelli Romani bölgesine 20 dakika mesafede ve üzüm bağları ve bayır manzaraları ile ünlüdür. 600 hektarlık geniş bir kampüs alanı içerisinde Altı fakülte (Ekonomi, Mühendislik, Beşeri Bilimler ve Felsefe, Hukuk, Tıp ve Cerrahi ve Matematik, Fizik ve Doğa Bilimleri) bulunmaktadır. Her okulun, kendi kütüphanesi, öğretim ve araştırma olanakları, okuma odaları, laboratuvarlar, kantinler ve öğrencilerin gerçek bir kampüs yaşamını tecrübe edebileceği yeşil alanlar bulunmaktadır.

Tıp ve Cerrahi Bilimler Okulu, öğrencilerin sağlık hizmetleri ve fiziksel acil yardımlardan yararlanabilecekleri önemli Üniversite Hastane Kompleksi, Policlinico Tor Vergata’nın (PTV) bir parçasıdır. Bunun yanı sıra, Tuscolana villalarının en güzellerinden bir tanesi olan Villa Mondragone, Tor Vergata Üniversitesinin Kongre Merkezi olmuştur. Çocukları barındırması ve soykırımdan (Holokost) kurtarması dolayısıyla “Hayat Evi” olarak hafızalarda yer etmiştir. Villa Mondragone’da, yıllık olarak düzenlenen birçok ulusal ve uluslararası saygın kongreler gerçekleştirilmektedir. Öğreniminizi Roma’da gerçekleştirmeniz, çalışmalarınızın kalitesine inanılmaz bir kültürel görünüm katacaktır bunun yanı sıra merkezi caddelerinde dolaşarak tarihin seyrini gözlemleyebileceğiniz bir şehirde yaşayacaksınız: antik, Orta Çağ, Rönesans, Barok, Neoklasizm dönemleri ve Modern Roma keşfedilmek üzere sizi bekliyor. Bu, dinler arası tartışmalar için bir merkez ve Avrupa Birliği ile ilgili kurucu antlaşmanın imzalandığı bir yerdir. Yumuşak bir iklime sahip, sanat ve müzik, moda ve gastronomi ile çevrili olan Roma’da tüm bunların keyfini çıkarabilirsiniz.

18 fakülte

6 Kütüphane

350 derslik

29 bilgisayar laboratuvarı

40,000 kayıtlı öğrenci

107 lisans programı

160 lisansüstü programı

50 uzmanlık okulları

%47, mezun olduktan sonra bir yıl içinde bir işe giren mezunların oranı (ulusal ortalamanın%44’ü)

%70, zamanında mezun olan öğrenci yüzdesi

18 Uluslararası müfredat

İngilizce olarak öğretilen müfredat

3 Lisans programı dersleri ve 2 tek-aşamalı lisans programı dersleri tamamen İngilizce,

7 Yüksek lisans müfredatı dersleri tamamen İngilizce

3 yeni Yüksek Lisans programı dersleri; müfredatı İngilizce olan İtalyanca olarak öğretilen dersler

31 doktora programı, İtalyanca veya İngilizce öğretilen

11 Çift/birleşik lisans programlar

879 Üniversite ile gerçekleştirilen uluslararası anlaşma

Araştırma Projeleri

Rome Tor Vergata Üniversitesi, Fiziksel Bilimler ve Mühendislikte 14, Yaşam Bilimlerinde 2 ve Sosyal Bilimlerde 4 olmak üzere Avrupa Araştırma Konseyinin (ERC) 20 bursuna (hibe) sahiptir. ERC, yenilikçi ve öncü araştırma çalışmalarını sürdürmek isteyen her türlü milliyette ve yaştaki araştırmacıları desteklemektedir. ERC özellikle, bilim dalları arasındaki sınırları aşan, yeni ve gelişmekte olan alanların üzerine giden öncü fikirleri ve alışılagelmişin dışında, yenilikçi yaklaşımlar getiren uygulamaları teşvik etmektedir. Rome Tor Vergata Üniversitesi bünyesinde Marie Skłodowska-Curie faaliyetleri (MSCA) barındırmaktadır. Marie Skłodowska-Curie faaliyetleri, araştırmacıları kariyerlerinin her aşamasında desteklemektedir. Tüm disiplinler arasında çalışan araştırmacılar, burs için uygun özelliklere sahiptirler. MSCA ayrıca akademik araştırma çalışmalarını şirketlerdeki işlerle birleştiren endüstriyel doktora çalışmalarını ve istihdam edilebilirlik ve kariyer gelişimini geliştiren diğer yenilikçi eğitimleri de destekler. Tor Vergata Üniversitesi, aşağıdaki alanlarda ulusal ve Avrupa ortalamasından daha yüksek değerde araştırma göstergeleri sunar:

  • Top Citation Percentile (dünya çapında en çok alıntılanan en iyi %10 dilimi içindeki yayın sayısı) içindeki çıktılar;
  • Top Journal Percentiles (CiteScore tarafından sunulan en iyi %10 dergilerdeki yayın sayısı) içindeki yayınlar;
  • Uluslararası iş birliği.

  İtalya’da Roma Tor Vergata Üniversitesi bölümlerine başvuru yapmak istiyorsanız tıklayınız.