Yüksek Lisans

İtalya’da Yüksek lisans ve master

 • 1 veya 2 yıl sürerler.
 • Bir çok 1 senelik master programına staj programıdahildir yükseklisans da ise tez veya staj zorunlulugu vardır.
 • Sektörel eğitim Genelikle 1 senelik tatbiki yanistajlı master programlarında  verilir.Eğitmenlersektör deneyimlidir.
 • 1 senelik tatbiki/stajlı master programı 60 krediden olusur.
 • 2 senelik yüksek lisans programları 120 kredi denolusur
 • Dünyada prestijli iyi ranking sıralamasındabulunan üniversitelerin Yüksek lisans programlarından mezun olanların is imkanıyüksektir
 • Profesyonel eğitim kadroları ile sektöre yönelikeğitim programları vardır.
 • Kabul yüzdeleri ile  mezuniyet yüzdeleriorantılıdır.
 • 2 senelik yüksek lisans programları harc ücretisenelik 1500-3500 euro arasındadır.(kurumumuz tarafından harc bursu basvurusu sonrası bu fiyatlar 250-800 euro laradüşmektedir.)

GENEL BAŞVURU KOŞULLARI

 1. Kabul alabilmek için;
  1 senelik Master veya 2 senelik Laurea Magistrale (Yükseklisans) programlarına kayıt olmak için en az 15 yıllık (12 yıl ilköğretim+ortaöğretim +3 yıl lise)  eğitim alınması ve diplomaya sahip olmak  gerekmektedir. (minimum eskisistemde ilköğretim+ortaöğretim+lise  11yıllık üniversite öncesi eğitim + 4 yıllık üniversite eğitimi)
 2.   İtalya’da 2 senelik yüksek lisans veya 1 senelik master programını  içeren italya’daki her üniversitenin kendi içlerinde değerlendirme komitesi vardır. Komite tarafından bu master başvuruları değerlendirilir  ve bu komitenin bölüme başvuran öğrencilerin belgelerini kabul ve ret etme hakkına sahiptir. Öğrencilere mezun oldukları lisans bölümlerine yakın veya devamı olabilecek master programlarını seçmeleri önerilir.
 •  Master başvurularında her Üniversite Master başvuru yapan öğrencilere üniversiteler sınava ya da mülakata tabi tutabilir.
 • İtalyanca Dil Yeterliliği veya İngilizce yeterliliği belgesi şarttır.Bazı üniversiteler eğer öğrencinin elinde dil belgesi yok ise belli tarihlerde kendilerinin açtıkları dil sınavında – Öğrenciler sözel yada yazılı İtalyanca testine tabi tutulabilirler ve bu testte her üniversitenin kabul kriteri farklı olmakla birlikte en az B1 seviyesinde başarı şarttır.
   

KAYIT İŞLEMLERİ

1-      Mevcut üniversite Kontejanları: İtalya’da Üniversitelerin kontenjanları her akademik dönemde İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Üniversitelerin kontejanlarının uygunluk durumuna göre öğrenciler istedikleri bölümlere başvurabilirler.
 

2-      Yetkili Merci: Öğrencinin italya’daki lisans programlarına kayıt aşamasın da gerekli olan denklik belgesi için (Dichiarazione di Valore ) konsolosluğa başvurusunda  bir üniversite, bir dereceve tek seviye seçme hakkı vardır. Başvuru belgelerinin apostilli,noter tasdikli, İtalyancaya çevrilmiş şeklinde olması gerekmektedir.

Dichiarazione di Valore  başvuruları  öğrencilerin kendi ülkesindeki İtalyan Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna teslim edilmelidir. 

3-      Son Başvuru Tarihleri: Konsolosluk Dichiarazione di Valore  (denklik belgesi) için mayıs-haziran ayı sonuna kadar başvuruları kabul etmektedir.Üniversitelerin son başvuru tarihleri ise her üniversiteye göre değişmektedir ,yalnız  Eylül döneminde başlamak isteyen öğrenci engeç mart-nisan ayına kadar tercih ettiği italyadaki üniversiteye başvuruların yapılması gerekmektedir bazı üniversitelerde bu süre daha uzun olabilmektedir.

      Detaylı bilgi için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.
 

4-      Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

 • Üniversite diploması
 • Lise diploması
 • Transkript (Öğrencinin üniversitede aldığı ve geçtiği dersleri gösteren belge) ve Detaylı Transcript
 • CV
 • Motivasyon mektubu ve Referans mektubu
 • Eğitim dili İtalyanca bölümü tercih edenler için B2 seviyesinde İtalyanca yeterlilik belgesi( CELI-CILS-PLIDA), İngilizce bölümlere başvuru yapacaklar için ise en az B1 seviyesinde uluslar arası geçerliliği olan dil belgesi ( TOEFL,IELTS)
 • Pasaport (pasaportun 1 senelik geçerlilik süresi gerekmektedir)
 • 2 Fotoğraf
 • Portfolyo ( mimarlık ve dizayn bölümleri için geçerlidir.)

Lise diplomanızın ve üniversite diplomanızın valilikten apostilli, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak  Kaymakamlıktan apostilli sureti. Henüz Üniversiteden  Mezun değil iseniz  üniversite sekreterliğinden alacağınız kaşeli imzalı öğrenci belgesi İtalyanca tercüme edilmelidir.Lise transcripti her üniversite başvurusu için gerekmemektedir.gerekli olacak üniversite ve bölümler için İtalyanca tercüme edilmelidir.eğitim dili İngilizce bölüme başvuru yapılacak ise Belgelerin İngilizce hali yeterlidir.

Prontoitalia 1995 Yılından beri İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. En seçkin İtalyan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, Burs işlemleri ,vize, oturma izni ve konaklama hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için 0216 355 23 46 ve  0536 460 75 45 numaralardan ya da saskinbakkal@prontoitaliaedu.com’dan bize ulaşabilir, iletişim formunu doldurabilirsiniz.