İtalya’da Lisans Başvuruları için gerekli belgeler

İTALYA’ DA LİSANS BAŞVURULARI İÇİN

GENEL BAŞVURU KOŞULLARI

İtalya’da Lisans başvuruları için en az 12 yıllık eğitim tamamlanması mecburidir.8+4 yani 8 yıllık mecburi eğitim(ilk öğretim ve ortaöğretim)  ve 4 yıllık lise eğitimi tamamlanması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Eğer öğrenci henüz liseyi bitirmemiş ve  lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul Müdürünün imzasını taşıyan bir öğrenci belgesi ibraz etmelidir; Öğrenci İtalya’da lisans programına müracaat yapabilmesi için  12 senelik eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir ,Lise hazırlık sınıfı 12 senelik eğitim kapsamına alınmamaktadır.

ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ

1-      Mevcut üniversite Kontenjanları: İtalya’da Üniversitelerin kontenjanları her akademik dönemde İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Üniversitelerin kontenjanlarının uygunluk durumuna göre öğrenciler istedikleri bölümlere başvurabilirler.
2-      Yetkili Otorite: öğrencinin italya’daki lisans programlarına kayıt aşamasında gerekli olan denklik belgesi için (Dichiarazione di Valore ) konsolosluğa başvurusunda  bir üniversite, bir derece ve tek seviye seçme hakkı vardır. Başvuru belgelerinin apostilli,noter tasdikli, İtalyancaya çevrilmiş seklinde olması gerekmektedir.

Dichiarazione di Valore  başvuruları  öğrencilerin kendi ülkesindeki İtalyan Büyük elçiliği veya Konsolosluğuna teslim edilmelidir.

3-      Son Başvuru Tarihleri: Konsolosluk Dichiarazione di Valore  (denklik belgesi) için mayıs-haziran ayı sonuna kadar en geç temmuz ortasına kadar başvuruları kabul etmektedir.üniversitelerin son başvuru tarihleri ise her üniversiteye göre değişmektedir yalnız en gec Ağustos ayına kadar başvuruların yapılması gerekmektedir bazı üniversitelerde bu sure daha kısadır.

     ** italya’da üniversite başvuruları için gerekli belgeler için ve Türkiye’de Dosya hazırlık ve konsolosluk başvuru hizmetlerimiz için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

4-  Üniversite İlk Başvurusu için Gerekli Belgeler:

  • Lise Diploması
  • Transkript(Öğrencinin aldığı ve geçtiği dersleri gösteren belge)
  • Eğitim dili İtalyanca bölümü tercih edenler için B1 seviyesinde İtalyanca yeterlilik belgesi( CELI-CILS-PLIDA), İngilizce bölümlere basvuru yapacaklar için ise en az B1 seviyesinde uluslar arası geçerliliği olan dil belgesi ( TOEFL,IELTS)
  • Pasaport (pasaportun 1 senelik geçerlilik süresi gerekmektedir)
  • 2 Fotoğraf

***Lise diplomanızın valilikten apostilli, İtalyanca’ya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak  Kaymakamlıktan apostilli sureti. Henüz liseden Mezun değil iseniz öğrenci belgesi İtalyanca tercüme edilmelidir.Lise transcripti her üniversite başvurusu için gerekmemektedir.Gerekli olacak üniversite ve bölümler için İtalyanca tercüme edilmelidir.