İtalyada üniversite giriş sınavı

LİSANS PROGRAMI KABUL SINAVI

İtalya’daki devlet ve özel üniversitelerde  tüm uluslararası ve İtalyan adaylara bir olgunluk yetenek ve bilgilerini  ölçmek adına başvuru sınavları yapılmaktadır.
Ulusal Öğrenci Seçme Sınavı – Bu sınav Mühendislik, Mimarlık, Tıp ve Dişçilik,Veterenerlik, gibi bölümlere başvuran öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ulusal düzeyde uygulanan bir giriş sınavıdır. Bazı üniversiteler bu bölüm sınavlarından sonra veya önce  eğitim dili İtalyanca olan bölümler için İtalyanca dil sınavı yapabilmektedir.bu sınavda en az B1 seviyesinde sonuç almak gerekmektedir.
Seçici Olmayan Üniversitelere Giriş Sınavı – Devlet üniversitelerinin bazı bölümlerine başvuruda bulunan öğrenciler bu üniversiteye giriş sınavına tabi tutulur.Psikoloji,işletme,ekonomi,dizayn,tasarım,hemşirelik bölümlerinde üniversiteler kendi bünyelerinde sınav açmaktadırlar.  Kontenjanlar  ve sınav türleri üniversiteler tarafından belirlenir. Bu sınavdan alınan puanlara göre üniversitenin kontenjanı öğrenciyi kabul eder.sınavda basarı puanı kriteri  her üniversiteye göre değişmektedir.Bazı üniversiteler bu bölüm sınavlarından sonra veya önce  eğitim dili İtalyanca dil sınavı yapabilmektedir.bu sınavda en az B1 seviyesinde sonuç almak gerekmektedir.
Özel Üniversite Sınavı – Tüm özel üniversiteler kendileri karar verdikleri bölümlere yerleştirme sınavı ile öğrenci alırlar.