İtalya’da Yüksek lisans Başvuruları için Gerekli Belgeler

İtalya’da Yüksek lisans Başvuruları için Gerekli Belgeler

GENEL BAŞVURU KOŞULLARI

 • Kabul alabilmek için;
  1 senelik Master veya 2 senelik Laurea Magistrale (Yüksek lisans) programlarına kayıt olmak için en az 15 yıllık (12 yıl ilköğretim+ortaöğretim +3 yıl lise ) eğitim alınması ve diplomaya sahip olmak  (minimum eski sistemde ilköğretim+ortaöğretim+lise  11 yıllık üniversite öncesi eğitim + 4 yıllık üniversite eğitimi)
 • İtalya’da 2 senelik yüksek lisans veya 1 senelik master programını  içeren italya’daki her üniversitenin kendi içlerinde değerlendirme komitesi vardır. Komite tarafından bu master basvuruları değerlendirilir  ve bu komitenin bölüme başvuran öğrencilerin belgelerini kabul ve ret etme hakkına sahiptir. Öğrencilere mezun oldukları lisans bölümlerine yakın veya devamı olabilecek master programlarını seçmeleri önerilir.
 • Master başvurularında her Üniversite Master başvuru yapan öğrencilere üniversiteler sınava yada mülakata tabi tutabilir.
 • İtalyanca Dil Yeterliliği veya İngilizce yeterliliği belgesi sarttır.Bazı üniversiteler eğer öğrencinin elinde dil belgesi yok ise belli tarihlerde kendilerinin açtıkları dil sınavında – Öğrenciler Tercih ettiği bölümün eğitim diline göre sözel yada yazılı İngilizce veya İtalyanca testine tabi tutulabilirler ve bu testte her üniversitenin kabul kriteri farklı olmakla birlikte en az B2 (IELTS 5.5-6.5) seviyesinde başarı sarttır.

KAYIT İŞLEMLERİ

1-      Mevcut üniversite Kontenjanları: İtalya’da Üniversitelerin kontenjanları her akademik dönemde İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Üniversitelerin kontenjanlarının uygunluk durumuna göre öğrenciler istedikleri bölümlere başvurabilirler.
2-      Yetkili Merci: öğrencinin italya’daki Yüksek lisans programlarına kayıt aşamasında gerekli olan denklik belgesi için (Dichiarazione di Valore ) konsolosluğa başvurusunda  bir üniversite, bir derece ve tek seviye seçme hakkı vardır. Başvuru belgelerinin apostilli,noter tasdikli, İtalyancaya çevrilmiş seklinde olması gerekmektedir.

Dichiarazione di Valore  başvuruları  öğrencilerin kendi ülkesindeki İtalyan Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna teslim edilmelidir.

3-      Son Başvuru Tarihleri: Konsolosluk Dichiarazione di Valore  (denklik belgesi) için mayıs-haziran ayı sonuna kadar başvuruları kabul etmektedir.üniversitelerin son başvuru tarihleri ise her üniversiteye göre değişmektedir yalnız  Eylül döneminde başlamak isteyen öğrenciler en gec mart-nisan ayına kadar tercih ettiği italya’daki üniversiteye başvuruların yapılması gerekmektedir bazı üniversitelerde bu sure daha uzun olabilmektedir.

     ** italya’da üniversite başvuruları için gerekli belgeler için ve Türkiye’de Dosya hazırlık ve konsolosluk başvuru hizmetlerimiz için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

4-      Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

 • Üniversite diploması
 • Lise diploması
 • Transkript (Öğrencinin üniversitede aldığı ve geçtiği dersleri gösteren belge)
 • Eğitim dili İtalyanca bölümü tercih edenler için B1 seviyesinde İtalyanca yeterlilik belgesi( CELI-CILS-PLIDA), İngilizce bölümlere basvuru yapacaklar için ise en az B1 seviyesinde uluslar arası geçerliliği olan dil belgesi ( TOEFL,IELTS)
 • Pasaport (pasaportun 1 senelik geçerlilik süresi gerekmektedir)
 • 2 Fotoğraf

 

Lise diplomanızın ve üniversite diplomanızın valilikten apostilli, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak  Kaymakamlıktan apostilli sureti. Henüz Üniversiteden  Mezun değil iseniz  üniversite sekreterliğinden alacagınız kaseli imzalı öğrenci belgesi İtalyanca tercüme edilmelidir.Lise transcripti her üniversite başvurusu için gerekmemektedir.gerekli olacak üniversite ve bölümler için İtalyanca tercüme edilmelidir.eğitim dili İngilizce bölüme başvuru yapılacak ise Belgelerin İngilizce hali yeterlidir.ingilizce bölümlere başvuracak öğrencilerin Diploma supplement belgesini konsolosluğa ibraz edilmesi gerekmektedir.