İtalyadaki üniversitelerin Bölümlere Göre Sınavları ve Yapıları

Bölümlere Göre Sınavlar ve Yapıları

ULUSAL ÖĞRENCİ SEÇME SINAVLARI
Ulusal sınavlar tüm üniversitelerde aynı zamanda yapılır, her üniversite kendi sınavını yapma hakkına sahiptir  dolayısı ile genel tarihin dışında ayriyeten baksa tarihlerde yapabilmektedir

  • Tıp
  • Diş Hekimliği
  • Veteriner Bilimleri
  • Mimarlık ve Tasarım
  • Eğitim Bilimleri

İlgili bölüme girmek isteyen öğrenciler bu sınavda geçer puan almaları gerekmektedir. Sınav İçerikleri her katılımcı için aynıdır. İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Sınavlar kontrol edilir.

Sınav Yapısı

İtalya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Sınavlar tüm İtalya da aynı anda yapılır ,bat üzerinde sınav bazı sınavlar ise bilgisayar üstünden yapılır ve kağıt üzerinde yapılan sınavların aksine hemen sonuçları alabilme imkanınız vardır.
Kontenjan Durumu

Her dönem üniversiteler İtalya eğitim bakanlığı tarafından kendilerine verilen kontenjanları açıklarlar. Her bölüm için belli bir kontenjan yabancı öğrenciler için ayrılmak zorundadır. Öğrenciler bu kontenjanlara sınavdan aldıkları puanlara göre yerleştirilir.Bölüm için istenen baraj puanı gecen öğrenciler kontenjan durumuna göre yerleştirilir en yüksek puan alanlar ilk sırada bölüme yerleştirilirler.
Sınav Tarihleri

Genellikle sınavlar Eylül ayının ilk iki haftasında yapılır.bazı üniversitelerin sınavları ise eylül sonunu bulmaktadır.
İtalyanca Dil Sınavı

Üniversite yerleştirme sınavında barajı geçer puan alsanız bölümü kazan sanız dahi eğer İtalyanca bir bölüme girdi iseniz İtalyanca dil yeterlilik seviyenizi belgelendirmeniz gerekmektedir,üniversitenin kendi İtalyanca dil sınavında B1 seviyesinde basarı göstermek gerekir veya uluslararası geçerliliği olan dil yeterlilik belgeleri olan Celi,plida,cils B1 belgelerine sahip olmanız gerekmektedir.

 

Giriş Sınavı

Sınav test seklindedir. toplam 80 seçmeli sorudan oluşur ve 5 seçeneklidir, Üniversiteler tarafından öğrenciye genelde 2 veya 3 saat zaman verilmektedir. Üniversitelerin bölümlerine göre sınav içerikleride değişmektedir.

 

Değerlendirme Sistemi
Test seklinde olan sınavda sistem 5 secenekli sorularda sadece 1 tane dogru cevap vardır. Adaylar cevaplarını ayrı bir kağıda yazabilme ve sınav sorularını boş bırakma hakkına sahiptir. Sınavda sorular aşağıdaki puanlamaya göre değerlendirilir.

  • ·         Her doğru cevap 1 puandır
  • ·         Her yanlış cevap -0,25 puandır
  • ·         Boş bırakılan veya kutucuğu belli olacak sekilde iyi işaretlenmeyen her soru 0 puandır

Öğrencilerin başvurularının değerlendirilmesi için Üniversiteden üniversiteye ve bölüme göre değişmekte olup en az 20-30 puan almaları gerekmektedir.

Sınav Sonuçları

İtalya eğitim bakanlığı tarafından üniversitelere verilen kontenjanı dikkate alarak öğrencileri kabul sıralamasında öğrencinin basarlı puan almasına ve kontenjan durumuna göre öğrenciyi kabul ederler.
SEÇME SINAVLARININ YAPISI

İtalya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İtalya Üniversite sınav yapısı,içeriği,niteliği ve zamanı belirlenip üniversitelere bildirilir.