İtalyan Üniversiteleri İçin Denklik İşlemleri

İtalyan Üniversiteleri İçin Denklik İşlemleri

İtalyan üniversitelerine, üniversite tercihleri ve ön kayıtları her yıl Mayıs ve Haziran ayında  yapılmaktadır. İtalya’da  tam kayıt yapabilmek için  diploma denkliği şarttır. Diplomalar, İtalyan Başkonsolosluğu tarafından onaylanır. Denklik belgesini  yani dichiarazioni di valore alan  öğrenciler istenilen diğer belgelerle birlikte İtalyan Başkonsolosluğu eğitim bölümüne müracaat ederler. Denklik belgesi yani dichiarazioni di valore İtalya’daki üniversite tam kaydının yapılabilmesi için gereklidir.

Lisans Başvuru şartları aşağıdaki gibidir: 

1 ) İtalya’da Lisans başvuruları için en az 12 yıllık eğitim tamamlanması mecburidir.8+4 yani 8 yıllık mecburi eğitim ve 4 yıllık lise eğitimi tamamlanması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Eğer öğrenci henüz liseyi bitirmemiş ve  lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul Müdürünün imzasını taşıyan bir öğrenci belgesi ibraz etmelidir; Öğrenci İtalya’da lisans programına müracaat yapabilmesi için  12 senelik eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir ,Lise hazırlık sınıfı 12 senelik eğitim kapsamına alınmamaktadır.

Ülkemizde 11 senelik eğitimi tamamlayanlar ise Türkiye’de 1 sene Açık öğretim veya uzaktan eğitim ile alttan hiç bir ders kalmamak şartı  basarı şekilde bitirmeleri ve bunu belgelendirilmesi gerekmektedir dolayısı ile 11 senelik eğitim almış öğrencilerin bu şekilde 1 senelik açığı kapatma şansı mevcuttur. Acıköğretim veya uzaktan eğitim ile 1 senelik akademik dönemi basarı ile bitiren öğrencilerin İtalya’daki üniversitelere kayıtlarını Türkiye’de okudukları bölümden farklı bir bölüme yapılabilinir. Öğrenci eğer Türkiye’de istediği bölümde isteyerek ve severek okuyor ise  İtalya’daki devlet veya özel üniversitelerindeki aynı bölüme geçisin de Türkiye’deki basarılı şekilde aldığı krediler italyadaki üniversitesinde sayıma durumu yüksek olabileceğinden öğrencinin İtalya dada aynı bölümde okumaya devam etmesi tavsiye olunur.

Dikkat: Türkiye de üniversitede aldığınız derslerin kredilerinin sayılabilmesi için detaylı transcript sartdır,ayrıca kredi sayım işlemleri İtalya’daki kayıt işlemleri bittikten sonra tercih ettiğiniz üniversitedeki kurulda profesörler tarafından incelenip genellikle kasım-aralık aylarında sonuçlanır yalnız bu süreç her üniversitenin sistemine göre değişebilmektedir.

2 ) İtalyanca yeterlilik belgesi

İtalyan Üniversitelerinde eğitimin takibi için İtalyanca yeterlilik belgesi gerekmektedir.yalnız bu belge sadece tercih ettiğiniz İtalya’daki üniversitedeki bölümünüzün eğitim dili İtalyanca ise gereklidir.

İtalyan konsolosluğun yazın açtığı İtalyanca  yazılı ve sözlü sınavlarla ölçülmektedir. Yada celi,plida, cils,cert.it  İtalyan üniversiteleri tarafından kabul edilen sınavlarda üniversiteden üniversiteye değişkenlik göstermekte olup Lisans bölümleri için en az B1 seviyesinde ve Yüksek lisans bölümleri için B2 dil seviyenizi belgelendirebilirsiniz. Bazı üniversitelerde ise kendi içinde İtalyanca bölümü tercih eden öğrencilere sınav yapılmaktadır o sınavlarda B1 seviyesinde basarili olan öğrenciler içinde bu sınav yeterli olacaktır sadece o üniversitede geçerli olmak kaydı ile.

İngilizce okuyacak olanların ise TOEFL/IELTS  sahibi olması gerekmektedir. Üniversiteden üniversiteye değişkenlik göstermekte olup genelde  lisans programları için  en az IELTS akademik sınavından 5.00 (B1) alması gerekmektedir.

Yukarıda söz edilen bu koşullara sahip olan öğrenciler ön kayıt işlemleri için aşağıdaki belgeleri çift nüsha olarak ibraz etmelidirler:

 • Modello A formu
 • Başvuru Formu
 • Eğitim geçmişi (curriculum studi)
 • Servis formu
 • 2 vesikalık fotoğraf;(eski pasaportunuzla aynı resim olmamak kaydı ile)
 • En az bir sene geçerli pasaport fotokopisi;
 • Lise diplomanızın valilikten apostilli, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak Kaymakamlıktan apostilli sureti.

.

ÖNEMLİ NOT :

11 SENELİK LİSE MEZUNU OLANLAR İÇİN:

Eğer öğrenci henüz liseyi bitirmemiş ve  lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul Müdürünün imzasını taşıyan bir öğrenci belgesi ibraz etmelidir; Öğrenci İtalya’da lisans programına müracaat yapabilmesi için  12 senelik eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir ,Lise hazırlık sınıfı 12 senelik eğitim kapsamına alınmamaktadır.

Ülkemizde 11 senelik eğitimi tamamlayanlar ise , apostil,tercüme ve noter tasdiki edilmiş lise diploması dışında Türkiye’de 1 sene Açık öğretim veya uzaktan eğitim ile alttan hiç bir ders kalmamak şartı  başarı şekilde bitirmeleri ve okudukları üniversiteden, halen birinci sene öğrencisi olduğunu ibraz eden bir yazı eklemeleri gerekmektedir. Temmuz ayında, ise, Türkiye’deki üniversitenin ikinci sınıfına geçmelerini sağlayan ilk akademik yıla ait devamlılık belgesi ile derslerinde başarılı olduklarını kanıtlayan bir yazı ile ibraz etmelidirler ve bu belgeleri kaymakamlıktan  apostil serhi yapıldıktan sonra İtalyanca tercüme yapıldıktan sonra İtalyan Başkonsolosluğuna teslim etmek gerekmektedir

LAUREA MAGISTRALE  (2 YILLIK), FIRST LEVEL MASTER , SECOND LEVEL MASTER , DOKTORA KAYITLARI

–  Laurea Magistrale (Yüksek lisans) programlarına kayıt olmak için 15 yıllık (8 yıl ilköğretim+orta öğretim +4 yıl lise+ 4 yıl üniversite)  eğitim alınması gerekmektedir. (minimum eski sistemde ilköğretim+orta öğretim+lise  12 yıllık üniversite öncesi eğitim + 4 yıllık üniversite eğitimi) Türk üniversitelerinden alınan dört senelik lisans eğitim diplomasının, İtalya’da I.seviye Master ve Master of Science yani laurea Magistrale programlarına kayıt olmak için gerekli olan üç senelik lisans / üniversite diplomasına denk gösterilmesi başvurulan üniversitenin insiyatifi ve sorumluluğundadır.

– II.seviye Master  ve Doktora başvurmak isteyen öğrencilerin toplam en az 17 yıllık eğitime sahip olmaları zorunludur.

 • İtalya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir.

İtalya’da 2 senelik yüksek lisans veya 1 senelik master programını  içeren İtalya’daki her üniversitenin kendi içlerinde değerlendirme komitesi vardır. Komite tarafından bu master başvuruları değerlendirilir  ve bu komitenin bölüme başvuran öğrencilerin belgelerini kabul ve ret etme hakkına sahiptir. Öğrencilere mezun oldukları lisans bölümlerine yakın veya devamı olabilecek master programlarını seçmeleri önerilir.

İtalya üniversitelerine master için başvuruda bulunan öğrenciler üniversite komitesi veya başvurulan bölümün profesörleri tarafından sınava veya genellikle mülakat ile öğrenciyi tanımak, bölüm ile ilgili ve aldığı eğitimle ilgili basic sorular sorup öğrencinin bölümü ile ilgili hakimiyetini altyapısının başvurduğu master bölümüne yeterli olup olamayacağını görmek isterler . İtalya’daki lisans veya yüksek lisans,master programlarında  dil yeterliliği büyük öneme sahiptir.  Eğitim dili İngilizce olan üniversite master programlarında ise TOEFL veya IELTS ( en az 5.5) ve diğer uluslararası geçerliliği olan İngilizce dil yeterlilik belgeleri istenmektedir.

İtalya Eğitim Bakanlığı tarafından İtalyan üniversitelerinin  master seviyesinde kayıt işlemlerinde kontenjanlar belirlenmekte olup üniversiteler bu kontejanlara göre öğrencilerin kabulünü sağlamaktadır. Türkiye’den İtalya üniversitelerine yüksek lisans, master başvuruları Türkiye’deki İtalya Başkonsolosluğu veya İtalya Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

öğrencinin İtalya’daki lisans programlarına kayıt aşamasında gerekli olan denklik belgesi için konsolosluğa başvurusunda  bir üniversite, bir derece ve tek seviye seçme hakkı vardır. Başvuru belgelerinin apostilli,noter tasdikli, İtalyancaya çevrilmiş seklinde olması gerekmektedir.

 • Modello A formu
 • Başvuru Formu
 • Eğitim geçmişi (curriculum studi)
 • Servis formu
 • 2 vesikalık fotoğraf;(eski pasaportunuzla aynı resim olmamak kaydı ile)
 • En az bir sene geçerli pasaport fotokopisi;
 • Lise diplomanızın valilikten apostilli, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak Kaymakamlıktan apostilli sureti.
 • Üniversite diplomanızın valilikten apostilli, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak Kaymakamlıktan apostilli sureti.(eğer program eğitim dili İngilizce ise İtalyanca tercüme edilmesine gerek yoktur sadece apostil yapılması yeterlidir.)
 • Üniversite Transcripti valilikten apostilli, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak  Kaymakamlıktan apostilli sureti. .(eğer program eğitim dili İngilizce ise İtalyanca tercüme edilmesine gerek yoktur sadece apostil yapılması yeterlidir.)

Corsi Singoli ( Tek Ders)

İtalya’da üniversitelerde Corso singoli programlarında en fazla 30 kredi alınabilmektedir. Corso singoli mezun olduğunuz bölümden farklı dalda bir yüksek lisans programına geçişlerde başvurduğunuz bölümde lisans eğitiminde görmediğiniz dersleri 1 sene içinde almanıza olanak sağlayan programdır.her üniversiteye göre başvuru tarihleri ve şartları değişmektedir.genelde akademik dönemlerin başlangıç tarihleri ile aynıdır.

– Corsi Singoli ( Tek Ders) ve Laurea Specialistica, I.seviye Master ve II.seviye Master Programları için  kayıt tarihleri üniversiteden üniversiteye göre her sene  değişebilmektedir.

Prontoitalia Bağdat caddesindeki ofisimiz ile irtibata geçerek  Üniversitelerin  kayıt tarihleri, giriş sınavları, istenen belgeler, ödenecek harçlar hakkında bilgi edinebilirler.

Özellikle Lisansüstü, I.seviye ve II.seviye Masterleri ve doktora programları için www.cestor.it  sitesine girerek Üniversiteler ve Uzmanlık Okullarının listelerinden bilgi alabilirler.

Gerekli Evraklar:

Başkonsolosluğun ilgili kişiye vereceği evrak; denklik belgesi olup, söz konusu şahıs Türkiye’de edinmiş olduğu üniversite diplomasını ve geçmiş olduğu derslerin transkriptini italyancaya tercüme edilmiş olarak, noter tasdiği ve Kaymakamlığın Apostille şerhi ile birlikte Başkonsolosluğa sunmakla yükümlüdür.

 • Modello A formu
 • Başvuru Formu
 • Eğitim geçmişi (curriculum studi)
 • Servis formu
 • 2 vesikalık fotograf;(eski pasaportunuzla aynı resim olmamak kaydı ile)
 • En az bir sene geçerli pasaport fotokopisi;
 • Lise diplomanızın valilikten apostilli, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak Kaymakamlıktan apostilli sureti.
 • Üniversite diplomanızın valilikten apostilli, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak Kaymakamlıktan apostilli sureti.(eğer program eğitim dili İngilizce ise İtalyanca tercüme edilmesine gerek yoktur sadece apostil yapılması yeterlidir.)
 • Üniversite Transcripti valilikten apostilli, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli son olarak  Kaymakamlıktan apostilli sureti. (eğer program eğitim dili İngilizce ise İtalyanca tercüme edilmesine gerek yoktur sadece apostil yapılması yeterlidir.)