Sıkca Sorulan Sorular

İtalya’da eğitim ile ilgili aklınıza takılan sizler için hazırladığımız bize en çok sorulan soruları derleyerek soruların cevaplarını sizler için hazırladık,25 tane sorunun sorunun cevabını bu sayfada bulabilirsiniz. Sorular la ilgili daha detaylı bilgi için ofisimizden bilgi alabilirsiniz

 •  İtalya’da Öğrenim Dili Nedir?

İtalya’da eğitim dili genel olarak İtalyancadır yalnız bircok bölümde eğitim dili inglizce bölümler mevcuttur özellikle mimarlık,mühendislik,tıp,dişcilik,psikoloji,işletme,pazarlama vs…bölümleri İngilizce seçeneği vardır.  İtalyan Üniversitelerinde eğitim dili İtalyanca okuyacak öğrenciler yeterli seviyede İtalyanca bildiklerini (yeterlilik sınavı ile) kanıtlamalıdır. Yüksek Lisans veya Doktora eğitimi ise programlara bağlı olarak İngilizce de verilebilmektedir.

 • Hiç İtalyanca Bilmiyorum Ne Yapacağım?

İtalya’ya öğrenim amacıyla gelen yabancı öğrencilerin büyük çoğunluğu İtalyanca bilmeden gelmektedir. Üniversitelere bağlı olan özel kurslara veya başvuru yaptıkları üniversitenin yabancılara yönelik açtıkları ücretsiz dil kurslarına katılabilirler. Yüksek lisans programları İngilizce ise İtalyanca bilgisi şart değildir Lisans eğitimi için gelen öğrenciler üniversite tarafından belirtilen süre içerisinde İtalyanca öğrenmek durumundadır. İtalyanca eğitim alacak öğrenciler yaza kadar minimum orta düzeyde(b1/b2) İtalyanca öğrenmiş olmalıdır.bazı üniversitelerde eylül ayında dil sınavı yapılmaktadır.  Prontoitalia bünyesindeki öğrenciler İstanbul Bağdat caddesinde İtalyanca dil okulumuzda İtalyanca eğitimi alabilirler özellikle İtalya ya gidecek öğrencilere uzman İtalyan öğretmenler eşliğinde özel sınıflar acılıp öğrencinin İtalya ya gidene kadar belli bir seviyeye getirilmektedir.

 • İtalya’daki Üniversitelerde Lisans veya Yüksek lisans programlarında Eğitim dili İngilizce program seçenekleri varmıdır ? 

İtalya’da ki devlet üniversitelerinde ve özel üniversitelerde pek çok alanda eğitim dili ingilizce olan lisans ve Yüksek lisans / master seçenekleri vardır.

 • İtalya’da ki üniversitelerinin ücretleri nedir?

Devlet Üniversitelerinde  lisans programları için yıllık 1500-3500 Euro civarındadır. Özel üniversitelerin senelik ücretleri ise 7000€ – 26000€ arasında değişmektedir. . 1 yıllık master programları 2000 euro’dan başlayarak programa göre değişiklik gösterir.

 • İtalya’da Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Lisans Eğitimi (Laurea) 3 yıl

Yüksek Lisans  (Laurea Magistrale) 2 yıl / one year special master 1 yıl

Yüksek Lisans-Doktora (Dottorato di Ricerca) 3 yıl

Single cycle- 5/6 yıl

 • İtalyan Üniversitelerine Ne Zaman Başvuru Yapılır?

Lisans ve yüksek lisans Başvuru tarihleri her üniversite için değişmektedir. Genel olarak lisans programlarına başvurular Haziran-temmuz  sonuna kadar devam etmektedir.Yalnız konsolosluk eğitim bölümüne denklik belgesi için başvuru yapılması şarttır ve temmuz ayına kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

 •  Türkiye´de Üniversitede Halen Okumaktayım, Geçiş Yaparsam Almış Olduğum Dersleri Saydırabilir Miyim?

Eğitimlerini  İtalya’da devam etmek isteyen öğrenciler transkiriptlerinin ve detaylı transkiriptlerinin tercih ettiği bölümün eğitim diline göre tercüme edilmiş hali ile bölümlerinde almış oldukları derslerini saydırabilmektedir. Yalnız öğrenci eylüldeki üniversite giriş sınavları bittikten ve kayıt işlemleri son bulduktan sonra ekimde derslere başlar sonrasında profesorlerden ve bölüm başkanlarından oluşan kurul tarafından ders sayılma işlemleri yapılır buda ancak kasım aralık ayını bulabilmektedir bu zamana kadar öğrenci 1.sınıftan derslere katılabilir. Bu konuda öğrencilerimize destek olmaktayız .

 • İtalyan üniversitelerinde lisans programları için Kabul Şartları Nelerdir?

LİSANS BÖLÜMLERİ İÇİN;

GENEL BAŞVURU KOŞULLARI
İtalya’daki üniversitelerde Lisans başvuruları için en az 12 yıllık eğitim tamamlanması mecburidir.8+4 yani 8 yıllık mecburi eğitim(ilk öğretim ve ortaöğretim)  ve 4 yıllık lise eğitimi tamamlanması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Eğer öğrenci henüz liseyi bitirmemiş ve  lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul Müdürünün imzasını taşıyan bir öğrenci belgesi ibraz etmelidir; Öğrenci İtalya’da lisans programına müracaat yapabilmesi için  12 senelik eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir ,Lise hazırlık sınıfı 12 senelik eğitim kapsamına alınmamaktadır. İtalya’da lisans eğitimi almak isteyenlerin Türkiye’de Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından organize edilen üniversite sınavına girmiş olmaları zorunludur ve 4 senelik üniversite giriş şartını dolduracak kadar puan alması yani barajı geçmesi gerekmektedir. Üniversitelerin isteyeceği başka evraklar olacaktır bu süreçte Prontoitalia italyada eğitim danışmanlık kurumu olarak  başvurabileceğiniz bölümle yazışarak gerekli evrakları öğrencilerine bildirir,üniversite ve konsolosluk dosya hazırlama  ve tüm süreçleri yönetir.

 •   İtalyan üniversitelerinde Yüksek lisans programları için Kabul Şartları Nelerdir?

MASTER / YÜKSEK LİSANS
GENEL BAŞVURU KOŞULLARI

 1. Kabul alabilmek için;
  1 senelik Master veya 2 senelik Laurea Magistrale (Yüksek lisans) programlarına kayıt olmak için en az 15 yıllık (12 yıl ilköğretim+ortaöğretim +3 yıl lise ) eğitim alınması ve diplomaya sahip olmak  (minimum eski sistemde ilköğretim+ortaöğretim+lise  11 yıllık üniversite öncesi eğitim + 4 yıllık üniversite eğitimi)
 2. İtalya’da 2 senelik yüksek lisans veya 1 senelik master programını  içeren italya’da ki her üniversitenin kendi içlerinde değerlendirme komitesi vardır. Komite tarafından bu master basvuruları degerlendirilir  ve bu komitenin bölüme basvuran öğrencilerin belgelerini kabul ve ret etme hakkına sahiptir. Öğrencilere mezun oldukları lisans bölümlerine yakın veya devamı olabilecek master programlarını secmeleri önerilir.
 3. Master başvurularında her Üniversite Master basvuru yapan öğrencilere üniversiteler sınava yada mülakata tabi tutabilir.
 4. İtalyanca Dil Yeterliliği veya İngilizce yeterliliği belgesi sarttır.bazı üniversiteler eğer öğrencinin elinde dil belgesi yok ise belli tarihlerde kendilerinin açtıkları dil sınavında – Öğrenciler sözel yada yazılı İtalyanca testine tabi tutulabilirler ve bu testte her üniversitenin kabul kriteri farklı olmakla birlikte en az B1 seviyesinde basarı sarttır.
 5. Üniversitelerin isteyeceği başka evraklar olacaktır bu süreçte Prontoitalia italya’da eğitim danışmanlık kurumu olarak başvurabileceğiniz bölümle yazışarak gerekli evrakları öğrencilerine bildirir,üniversite ve konsolosluk dosya hazırlama  ve tüm sürecleri yönetir.
 • İtalya’da Konaklama Seçeneklerim Nelerdir?

Prontoitalia olarak İtalya’da öğrencilerini yurt ya da tek kişilik ev veya paylaşmalı daire tipi olmak üzere konaklamalara yerleştirilir. İtalya’da konaklama olarak yurt seceneğini seçen öğrenciler tarafımıza belirtmeleri gerekmektedir en az öğrenci üniversiteye başlamadan 6 ay öncesinden başvurusu yapılması gerekmektedir.paylaşmalı evlerde konaklamak isteyen öğrenciler genellikle Prontoitalia öğrencileri tek kişilik oda veya çift kişilik odalarda birlikte kalırlar

 • İtalya’da Konaklama Fiyatları Nedir?

Özel yurtlar şehre ve yurtda göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama en az  240 ile 600 Euro arasındadır. Konaklama tiplerinden paylaşmalı ev fiyatları kalacak kişi sayısına göre değişir. Yurt ve paylaşmalı ev konaklama tiplerinde girişlerde depozito ödenir.Yurtlarda Depozitolar en az 2 kira ücreti seklinde alınır. Ücretler ev sahibi veya yurt yetkililerince talep edilir.ödemeler eve veya yurda yerleşilmeden önce verilmesi gerekmektedir. Tüm kontratların yapılması incelenmesi takibi prontoitalia tarafından yapılmaktadır.

 •  İtalya’daki Üniversitelerin YÖK Denkliği Var Mı?

İtalya’daki üniversitelerden alınan diplomaların denkliği ile ilgili onay verilebilmesi için, diplomanın alındığı üniversitenin ve ilgili programın Yüksek öğretim Kurulu tarafından ilgili kanun gereği tanınmış olması gerekmektedir. İtalya’da lisans, Yüksek lisans eğitimini bitirmiş olan öğrenciler üniversiteden mezun oldukları süre boyunca denklik almakla ilgili sorun yaşamamaktadır.Sadece akademilerden mezun olanlarda bu sorun yaşanabilmektedir. İtalyan üniversiteleri, YÖK tarafından ilan edilen dünya sıralamalarında.olduklarından YÖK tarafından denkliği vardır.

 • İtalya’daki Özel akademiler YÖK tarafından tanınır mı?

Çok sınırlı sayıdaki özel akademiler YÖK tarafından tanınır.Yalnız bir çok akademi YÖK tarafından tanınmamaktadır. Sadece İtalyan eğitim bakanlığına bağlı akademilerin denklik ve tanınma işlemleri yapılır. YÖK sitesinde tanınan akademilerin listesi mevcuttur akademiye gidecek öğrencilerin buna dikkat etmesi gerekmektedir.Prontoitalia ofisimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Öğrencilerin Çalışma Hakkı Var Mıdır?

İtalya’da üniversitede okurken veya 1 senelik üniversite öğrenci vizesi,öğrenci oturması olan öğrenciler okurken haftada 20 saat part time çalışma izni vardır.  Ancak özellikle İtalyanca bilmeyen öğrenciler iş bulmakta zorluk yaşayabilmektedir.

 • Yüksek Lisans ve Doktora Nasıl Yapılır?

İtalya’da 3 yıllık lisans eğitimini (Laurea) bitiren öğrenciler 2 yıl daha devam ederek yüksek lisans derecesi (Laurea Specialistica /Laurea Magistrale) alırlar. Yüksek lisans derecesinden sonra doktora (Dottorato di Ricerca) programlarına katılabilirler. Türkiye’de lisans programından mezun olan öğrenciler İtalya’daki üniversitelerin yüksek lisans programlarına başvurabilirler.

 • 1 Senelik Master Programları kimler için uygundur?

1 yıllık master programları pratiğe yönelik yani tatbiki master programlarıdır bu programlar iş hayatına daha hızlı bir şekilde girmenizi sağlamaktadır çünkü özellikle 1 senelik master programı sunan üniversitelerin son yılında son 3-6 ayında üniversite kendi anlaşmalı olduğu network firmalarda öğrencilere staj imkanı sunabilmektedir dolayı ile özgeçmişinizi güçlendirmiş olursunuz. bu tabiî ki her 1 senelik master programı için geçerli değildir üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebilmektedir o yüzden program seçerken anlaşmalı olduğu network firmaların bulunup bulunmadığını ve staj imkanı verilip verilmediğine bakılması gerekmektedir. Bu programlar 60 kredi den oluşmaktadır. Bu program tamamı ile iş hayatına iş deneyimi ile giriş yapmak isteyen öğrenciler için uygundur akademik kariyer yolunda ilerlemek isteyen öğrenciler yüksek lisans (2 sene) programlarına devam etmeleri daha uygun olabilir çünkü bu programı bitiren bir öğrenci akademik kariyer yolunda devam için doktora programına katılabilmesi için 60 kredi daha alması gerekmektedir.

 • 2 Senelik Yüksek lisans kimler için uygundur?

Akademik kariyer yolunda ilerlemek isteyen öğrenciler yüksek lisans (2 sene) programlarına devam etmeleri daha uygun olabilir doktora programına katılabilmesi için 120 kredi alması gerekmektedir.120 krediyi alan öğrenci için doktora yolu açılmış olacaktır.

 • İtalya’da mezun olduğum bölüm dışında başka bir Bransta Yüksek lisans Yapabilirmiyim ?

İtalya’da ki devlet üniversitesinde 2 yıllık Yüksek lisans başvurusu için mezun olduğunuz bölüme yakın eş bir  bölüme başvuru yapılabilmektedir. Yalnız bazı üniversitelerin yüksek lisans programları farklı branslardan öğrenci kabul ederler. Detaylı bilgi için ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

 •  Türkiye’de Ales, Les vs gibi sınavlardan geçtim, İtalya’daki üniversitelere kabulumu etkilermi bir faydası olacakmıdır ?

Hayır , İtalya’daki üniversiteler Türkiye’deki Ales ,Les vs gibi sınavları geçmenize bakmaz kabul etmez. Sadece uluslararası geçerliliği olan sınav ve skorlar geçerlidir. Türkiye’de yapılan iç sınavlarında alınmış skorlar İtalya’da geçersizdir ve üniversiteye girişinizi etkilemez. Sadece lisans programlarına giriş yapabilmeniz için konsolosluğun istediği ÖSYM sınavında 2 basamagında/sınavı da baraj puanı geçmeniz istenmektedir.

 • İtalya’da master ve yüksek lisans programlarında staj var mı?

1 yıllık master programlarında çoğunlukla staj vardır çünkü 1 senelik programlar tatbiki iş hayatına yönelik master programları olduğundan 2 senelik yüksek lisans programlarına göre staj imkanı daha fazladır.Yüksek lisans programlarında üniversiteden üniversiteye değişkenlik göstermekte olup genelde sene sonunda tez hazırlanılması istenilmektedir bazı üniversitelerin bölümlerinde ise staj istenmektedir.

İtalya’daki Özel akademiler firmalarda proje çalışması ve workshop da yaptırmaktadırlar. Yalnız staj imkanı programa ve okula bağlıdır.

 • İtalya’daki üniversiteler ne kadar sürede kabulü göndermektedir?

İtalya’daki üniversitelerin  kabulü gönderme süresi de farklıdır. Bu süreç ortalama 6 ile 8 hafta arası değişebilmektedir.

 • Öğrenci Vizesinin Çıkma Süresi Ne Kadardır?

Vize evraklarınız tam ise ve yoğun bir dönemde İtalyan konsolosluğuna başvurulmadı ise normalde en geç 1 hafta ile 15 gün arası değişmektedir. Son 1 yıldır öğrencilerin vize sonuçları bazen daha uzayabilmektedir.

 •  Öğrenci Vizesi İçin İtalya’da Bir Banka Hesabı Açılması Gerekiyor Mu?

Hayır. Banka hesabı Türkiye’deki herhangi bir bankadan öğrenci ve/veya ailesi ‘nin banka hesabı gösterilmesi yeterlidir.öğrenci vizesinde öğrencinin ve velisinin banka hesabında belli bir tutar gösterilmesi gerekmektedir.

Prontoitalia bünyesindeki öğrencilere  öğrenci vizesi sürecinde de yardımcı olmaktadır.

 • İtalya’da Burs Alma Olanağım Var Mı ?

İtalya’daki üniversitelerin açmış olduğu burslardan Her Yabancı öğrenci yararlanabilir. Yalnız burs başvuru sürecini kaçırmamak gerekmektedir ve bazı burslardan yararlanmak için İtalyanca da B1 veya B2 seviyelerinde dil bilgisine sahip olmanız ve belgelemeniz istenebilmektedir.Bu burslar genel olarak konaklama, yemek, harç parası ve ulaşım (ücretsiz abonman kartı)  gibi giderleri kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Bazı üniversitelerin bölüm sınavlarında başarılı puan alan ve dereceye giren öğrencilere 1 senelik burs verilmektedir ve her ay ücret açtığınız İtalyan hesabına gönderilmektedir.Her sene kendi bünyemizdeki öğrencilerimize harc bursu basvurusu yapılmaktadır ve senelik 1500-3500 euro olan harc ücretleri ortalama 200 ile 800 euro’ya kadar düşürülebilmektedir.Ayrıca bölgesel Burslar mevcuttur bu burslar bölgeye değişkenlik göstermekte olup genelde 1500-5000 euro arası olmaktadır.

 • İtalya’ya Öğrenci vizesi ile uzun dönem gittiğim zaman yanımda ne kadar para götürmeliyim? 

Yanınızda fazla nakit para götürmemenizi tavsiye ederiz. Türkiye’de şubesi bulunan yabancı bankalarda hesap açtırıp nakit para çekme kartı alarak gittiğiniz ülkedeki ATMlerden dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Örneğin Unicredit Yapıkredi bankası ortaklığı olduğu için komisyon oranı diğer bankalara nazaran daha uygundur  veya Teb bankasından Türkiyede hesap açabilirsiniz  İtalya’da Teb bankası vardır ve nakit cekim komisyon oranları daha uygundur, Öte yandan, Türkiye’de kullandığınız kredi kartlarınızı yurtdışında da kullanabilirsiniz ayrıca bankamatik kartınızıda kullanabilirsiniz fakat  TL hesabınızdan banka işlem yaparak italya’dan euro çekebilirsiniz.